JavaFILE
دعای فرج آقا امام زمان

کانال مولتی-مدیای آموزشی بانک مسکن برای دریافت اطلاعات بیشتر به کانال اطلاع رسانی من در تلگرام بپیوندید
و از مطالب جالب به اشتراک گذاشته شده در مورد حسابها و تسهیلات بانک مسکن استفاده نمائید.

واردشدن به صفحه بنده در تلگرام:
کانال مولتی-مدیای آموزشی بانک مسکن(جام تی-وی)
https://t.me/JamTV


مشاهده آنلاین پرواز هواپیماها بر فراز ایران و سراسر جهان
http://hoseinonline.mihanblog.com/extrapage/airline

بعلاوه  معرفی نرم افزارِ اندرویدی مربوطه با  قابلیت دانلود

پرسش و پاسخ حسین آنلاین
Ask Me   شما نیز میتوانید سوالات خود رادر این وبلاگ مطرح نمایید.

(( بعلت تنوع و تعدد سوالات و نیز مشکلات و گرفتاریهای شخصی؛ ممکن است زمان پاسخگویی سوالات کمی طولانی گردد که پیشاپیش از شما عذرخواهی مینمایم. همچنین خواهشمندم قبل از طرح سوال، حتما به سوالات سایر عزیزان و پاسخهای داده شده توجه فرمایید تا از طرح سوالات تکراری جلوگیری گردد. با تشکر))
 

تاریخ : جمعه 24 آذر 1391
با سلام؛پرسش و پاسخ

بعلت طولانی شدن قسمت پرسش و پاسخها در قسمت اول؛ بخش دوم پرسش و پاسخهای اینترنتی را خدمتتان تقدیم میکنم:


** با سلام خدمت آقای كمیلی . اینجانب آپارتمانی خریداری نموده ام كه دارای 18 میلیون وام میباشد و 4سال قسط پرداخت نموده اند مقرر شده فروشنده وام را تسویه نماید تا اینجانب از وام اوراق 20میلیونی استفاده كنم از حضورتان سوال دارم که ....

** سلام؛ بنده یک وام 18 میلیونی وکالتی به شخصی فروختم متاسفانه ایشون قسطها را سروقت پرداخت نمی کند. الان می خوام وام بگیرم به علت مشکلات مالی خیلی نیاز دارم بانک می گه که شما قسط عقب افتاده داری ...

** من یه آپارتمان خریدم که البته هنوز سندش آماده نشده اما من مجبورم برای مهیا کرد مابقی پول خرید وام بانک مسکن تهیه کنم و مجبورم که اوراق بخرم... پرسش و پاسخها را در " ادامه مطلب" مشاهده نمایید...
برای حفظ امانت، اسامی پرسش کنندگان بصورت خلاصه درج میگردد:
---------------------------------------------------------------------------------------

Shahram.N :موضوع سوال: فروش وکالتی ملک وام دار - با سلام خدمت شما. بنده سال 89 یک وام 18 میلیونی وکالتی به شخصی فروختم متاسفانه ایشون قسطها را سروقت پرداخت نمی کند بعد از اصرار زیاد یک بار بعد از یکسال پرداخت کرد. الان می خوام وام بگیرم به علت مشکلات مالی خیلی نیاز دارم بانک می گه که شما قسط عقب افتاده داری با ایشون که زنگ می زنم می گه ندارم کاری هم نمی تونی بکنی لطفا راهنمایی کنید من به چه طریق می تونم وامو پس بگیرم آیا حتما ملک ایشون باید بفروش بره ؟ و چگونه اینکار کلا شدنی هست؟

پاسخ: در این مورد سوالات فراوانی پرسیده میشود اما متاسفانه راه حل قطعی در اینخصوص وجود ندارد. به همین خاطر ، فروش وکالتی املاک به شدت منع شده و حتی در مفاد قرارداد بانک با مشتری نیز اینمورد ذکر میگردد. در حال حاضر بانک مسکن در مقاطع مختلف اقدام به تعیین مهلتهایی نموده تا کسانی که اقدام به خرید و فروش وکالتی نموده اند با مراجعه به بانک و واریز مبلغی از مانده بدهی، اقدام به دریافت سند قطعی نمایند. حال شما نیز درصورتیکه برایتان امکان دارد با تعامل با خریدار ملک؛ مبلغی را در ازای دریافت وثیقه معتبر در اختیار وی قرار داده تا اقساط خود را پرداخت نموده یا وام را بنام خود نماید تا شما هم بتوانید در حال حاضر از وام مورد نیاز؛ استفاده نمایید و مشکلتان حل شود وگرنه هیچ راه حلی مقطعی بجز اینمورد متصور نمیباشد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Marjan.M : موضوع سوال: اوراق مسکن - سلام جناب آقای کمیلی میبخشید که مزاحمتون شدم. آدرس شما رو از طریق اینترنت پیدا کردم.
راستش من یه آپارتمان تو مهرشهر کرج ( شهرک بهاران )خریدم که البته هنوز سندش آماده نشده اما من مجبورم برای مهیا کرد مابقی پول خرید وام بانک مسکن تهیه کنم. حساب بانکی ندارم و مجبورم که اوراق بخرم.
سند خونه معلوم نیس که چه زمانی آماده میشه. اگه الان اوراق بخرم و بزارم بمونه تا وقتی که سند آماده میشه برم وام بگیرم ، مشکلی پیش نمیاد؟ مثلا" یه دفعه تصمیم بانک عوض بشه و دیگه با این اوراق وام ندن ، یا قیمت اوراق بیاد پایین؟
ضمنا" من قراره برم از بانک مسکن مهرشهر وام بگیرم چون خونم اونجاست ، اگر از بازار بورس تهران اوراق بخرم مشکلی پیش نمیاد؟ یا حتما" باید برم از بازار بورس کرج اوراق بخرم؟ راستش من خیلی در مورد این مسائل بی اطلاع هستم . میتونم ازتون خواهش کنم من رو راهنمایی کنید. پیشاپیش بی نهایت سپاسگذارم

پاسخ : 1- اوراق حق تقدم بانک مسکن که از طریق فرابورس عرضه میگردد همانند سایر سهامهای بورسی قابل خرید و فروش است یعنی اگر شما این اوراق را خریداری نمودید ولی بعدا از آنها استفاده ننمودید ؛ میتوانید از طریق همان کارگزاری بورس، دوباره این اوراق را به فروش برسانید.
2- با توجه به حجم عظیم اوراق و استقبال زیاد مردم از معامله این اوراق و دریافت تسهیلات مسکن از این طریق؛ فرض تغییر سیاست بانک در اینخصوص، قابل تصور نمیباشد. هرچند که ممکن است میزان تسهیلات پرداختی از این طریق دچار نوسان شود(بیشتر شود).
3- شما با در دست داشتن این اوراق ، در هرشعبه میتوانید تشکیل پرونده بدهید. فلذا محل خرید اوراق بررسی نمیگردد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Behrouz.H - موضوع سوال: فک رهن ملک وام‌دار - با سلام خدمت آقای كمیلی . اینجانب آپارتمانی خریداری نموده ام كه دارای 18 میلیون وام میباشد و 4سال قسط پرداخت نموده اند مقرر شده فروشنده وام را تسویه نماید تا اینجانب از وام اوراق 20میلیونی استفاده كنم از حضورتان سوال دارم برای تسویه 18 میلیون چه مبلغی باید به بانك واریز شود؟ و مراحل كار اینجانب جهت مراجعه به بانك به چه صورت خواهد بود؟ متشكرم

پاسخ: 1- مبلغ تسویه وام مذکور را نمیتوان بدون مراجعه به سوابق حساب مشخص نمود زیرا بستگی به نرخ سود زمان تسهیلات؛ نوع قسط بندی و تعداد دقیق اقساط پرداختی دارد. لذا برای اطلاع از مبلع فسخ باید فقط از خود شعبه پرداخت کننده وام سوال بفرمایید.

2- بنده توصیه میکنم که بجای خرید اوراق؛ از وام خود فروشنده استفاده نموده و آنرا به نام خود منتقل نمایید زیرا اولاً حدس میزنم که نرخ وام ایشان کمتر از وام اوراق بوده و ثانیاً کارتان سریعتر انجام خواهد شد. در این مورد بازهم از همکاران شعبه راهنمایی بگیرید مناسبتر خواهد بود.


ادامه....
سلام متشكرم از راهنمائی شما .  سوالی كه داشتم این بود آیا میتوان با انتقال وام سند قطعی بنام زد؟

پاسخ: پس از تحویل مدارک به بانک و واریز مبالغ تعیین شده جهت انتقال بدهی؛ فرم معرفی به محضر توسط شعبه آماده گردیده و جهت ارسال به دفترخانه به شما تحویل میگردد.همچنین پس از ثبت قطعی سند نیز باید مدارک انجام کار را به شعبه ارائه دهید تا در سیستم بانک نیز این انتقال قطعی ثبت گردد.موفق باشید.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Elahe.K - موضوع سوال: متفرقه - اینجانب الهه ... حسابدار وشاغل در شرکت نرم افزاری هستم شركت ما پیاده سازی كننده سیستم های ERP می باشد وبه تازگی با بانك مسكن یكی از شهرستان ها قرارداد جهت پیاده سازی این سیستم جامع نرم افزاری بسته است .حال بنده به عنوان كارشناس مالی پروژه احتیاج به شناسائی رویه های مالی وحسابداری مورد استفاده در دفاتر و صورت های مالی بانك را دارم .درواقع چگونگی تحریر دفاتر قانونی و روشهای موجود را باید بشناسیم. خواهشمند است در صورت امکان منابعی دراین رابطه معرفی و راهنمای بفرمائید.

پاسخ: یکی از دوایری که در مدیریت بانک مسکن در هر استان موجود میباشد "دایره مالی و داده‌ها" میباشد که طبیعتاً با بررسی قرارداد منعقده؛ نسبت به در اختیار قراردادن داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز تا حد امکان همکاری لازم را خواهند نمود.موفق باشید.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Javad.G : موضوع سوال: ترهین ملک ویلائی - با سلام و احترام. 1- آیا یک سند ششدانگ یک خانه ویلایی میتواند جهت استفاده از وام، بعنوان وثیقه در رهن دو یا چند بانک باشد؟ مقدار وامها شاید به یک دهم قیمت ملک برسد.  2. ایا بانک سند هنگام دادن وام ، سند را پیش خود نگه میدارد؟

پاسخ: 1- بلی امکان پذیر است(بصورت موافقت با رهن مازاد)   2- خیر. فقط از جانب محضر در داخل سند ذکر میشود که در رهن فلان بانک قراردارد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
kingmarshal : موضوع سوال: دریافت وام بدون سپرده‌گذاری - سلام عرض شد.خسته نباشید واقعا.مطالب خوبی گذاشتین.اما چند تا سوال داشتم.من یه جوونم که آه در بساط ندارن .همه شرایط شمام میگه حتما باید افتتاح حساب کنید و یه سال پول و بخوابونیم که شاید وامی مثلا واسه یه میلیونت 7 8 تومن دادیم!!!درسته؟؟شرایطی ندارین که بدون افتتاح حساب وام بدن.؟یا حداقل موجودی کمی بخوان واسه افتتاح حساب.والا خواستیم خونه بسازیم با این وضع نمیشه که.لطفا راهنمایی کنین.ممنون.

پاسخ: همانطور که در مبحث وام اوراق توضیح داده شد برای دریافت وام مسکن از طریق خرید اوراق؛ دیگر نیازی به سپرده گذاری در بانک ندارید و میتوانید بلافاصله از این وام استفاده نمایید. شرح این مبحث را میتوانید در این لینک مشاهده نمایید: http://hoseinonline.mihanblog.com/post/15

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Amir.H : موضوع سوال: حداقل موجودی در حساب - سلام؛ اینجانب برای دریافت وام تسهیلات تا سقف 200 میلیون ریال  سپرده گذاری کرده ام و چند ماه است که اجازه دریافت آن را یافته ام ولی هنوز امکان خرید مسکن را ندارم. مطابق اعلام بانک باید همچنان حدود 2900000 تومان در حسابم باقی بماند و  اجازه را برای برداشت ندارم و از طرفی بانک سودی هم به سپرده نمی دهد. اگر این رویه درست باشد  موجب ضایع شدن حقوق می شود. چه راه حلی برای آن وجود دارد؟
با تشکر

پاسخ: طوری که از ایمیل شما مشخص بود یک رونوشت آنرا برای مسئولین بانک نیز ارسال نموده‌اید که امیدوارم پاسخ آنرا دریافت نموده باشید اما در عین حال خدمتتان عرض شود که تعیین اینگونه اعداد(مثل همین حفظ حداقل موجودی؛ نرخ مافی‌الذمه؛ مبلغ کارمزد فلان خدمات و...) همگی پس از بررسی کارشناسان و با تایید بانک مرکزی اجرا میگردد اما اینکه مشتریان محترم(یا حتی همکاران) به برخی از این دستورالعملها ایرادی وارد نمایند کاملاً طبیعی بوده و توسط دوایر صادرکننده بخشنامه ها مورد بررسی و احیاناً اصلاح قرار میگیرد. در مورد سوال شما نیز قابل ذکر است که از هنگام پرداخت وامهای خیلی خردتر در سالیان گذشته، این قاعده وجود داشته است که برای حفظ امتیاز وام بایستی حداقل مبلغی حدود یک‌هفتم مبلغ وام را در حساب حفظ نمود تا این امتیاز هیچگاه کسر نگردد(مثلا حداقل موجودی برای وام 7م تومانی مبلغ 1م تومان بود یا حداقل موجودی وام 12م تومانی مبلغ 1.7م  و حداقل موجودی وام 20م تومانی 2.9م تومان یا همان دو میلیون و نهصد هزار تومان- میباشد). حال اگر مشتری این حداقلها را در "انتها" حفظ ننماید تا حداکثر یکسال هم این امتیاز وام وی محفوظ خواهد ماند و پس از آن، مبلغ وام متناسب با مقدار کاهش از کفٍ تعیین شده، کاهش خواهد یافت.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Javad.G : موضوع سوال: موافقت با رهن مازاد - عرض سلام و احترام دارم. خیلی ممنون بابت امکان سوالی که فراهم آوردید. الان سند ششدانگ منزل ما در گروی رهن بانک ملی است به مبلغ صد میلیون تومان. ارزش منزل ما 3 برابر این مقدار وام است. آیا میتوانیم با وجود این رهن، از وام بانک دیگری مثل بانک شهر یا سینا یا ... استفاده کنیم و سند بعنوان وثیقه باشد؟ به عبارتی سند میتواند در رهن دو بانک باشد ؟

پاسخ: به کاری که شما میخواهید انجام دهید "ارتهان مازاد" گفته میشود که معمولاً با موافقت بانک اول(مرتهن اول) امکان در رهن گرفتن مجدد نیز فراهم میگردد.اما اینکه اینکار در بانکهای مذکور به چه صورت اجرا میشود بنده اطلاع کامل و دقیقی ندارم. لینک وبلاگ سایر همکاران بانکی در سمت راست وبلاگ بنده موجود است که انشاءالله بتوانید پاسخ خود را از این دوستان دریافت نمایید.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
miri : موضوع سوال: استخدام در بانک مسکن - با سلام اقای كمیلی من به تازگی در ازمون بانك مسكن زاهدان و مخابرات تهران قبول شدم برای انتخاب شغل مورد نظر نیاز به راهنمایی برادرانه شما در مورد كار بانك هستم در باره سختی كار حقوق .مزایا وغیره با تشكر

پاسخ: سلام به شما دوست و هموطن عزیزم. حقیقتا با این مقدار اطلاعاتی که شما ارائه کرده‌اید پاسخگویی برای من بسیار مشکل بوده و  ترس دارم که مبادا با پاسخ غیرمستدل؛ مدیون شما گردم. اما در حالت کلی؛ شما بایستی این موارد را در انتخاب خود مدنظر قرار دهید: 1- شهر مورد اقامت خود و شهر محل کار( بعد مسافت)  2-شغل مورد تصدی از هر لحاظ( میزان ساعات کاری؛ چرخش ساعات کاری؛ میزان برخورد با ارباب رجوع و...)  3-وجهه اجتماعی 4-حقوق و مزایا 5- و مسلما شرایط روحی و شخصی . در واقع کار بانک(بخصوص در قسمت شعب) کار بسیار پراسترس و انرژی‌بری میباشد که گاهاً با توجه به سطح تحصیلات و میزان توانایی افراد در مقایسه با میزان دریافتی آنها، موجب دلسردی برخی همکاران بانکی میگردد. اما اگر انتخاب شما بصورت آگاهانه انجام شود مسلماً در هرکجا که خدمت نمایید رضایت شخصی را در پی داشته و برای جامعه نیز مثمرثمر خواهید بود. موفق باشید.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ghazal.M. موضوع سوال: فروش وکالتی ملک وام دار -  سلام حدود 3.5 سال قبل خاله بنده با گذاشتن پول در حساب بانک مسکن یه وام 18 میلیونی خرید مسکن دریافت کرد ،من و همسرم اون وامو به صورت وکالتی ازشون خریدیم و باهاش خونه خریدیم یه ضامن هم خودمون معرفی کردیم به بانک. و بعد از 2 سال خونه رو باز هم به صورت وکالتی و با همون وام به یه نفر دیگه فروختیم الان بعد از 1.5 سال از فروختن خونه بانک به خاله من زنگ زده که حدود 1 ساله که قسط های وامتون پرداخت نشده و ایشون رو تهدید به دادگاه کرده بودن.از اونجا که وام به نام خاله بنده است ولی خونه به نام یه نفر دیگه که قسطاشو هم منظم نپرداخته،می خواستم ببینم در صورت نپرداختن قسط، بانک  جلوی حساب های خاله من یا ضامنمون رو میگیره یا نه؟

پاسخ: به نظر می‌آید که در این خریدوفروش ، دو اشتباه صورت گرفته یعنی علاوه بر عدم ارائه مدارک نفر جدید به بانک؛ ضامنین نیز تغییر نکرده اند. در اینصورت در صورت پرداخت نشدن بسیار طولانی مدت اقساط؛ پس از چند مرتبه اخطار، پرونده مورد نظر وارد مرحله اجرائیه(توقیف) خواهد شد. اما اجرائیه، آخرین مرحله میباشد و در این فاصله، بانک میتواند با توجه به تعهد صورت گرفته از حقوق ضامن شما کسر نماید. درضمن چون نام وام گیرنده در سیستم بانک تغییر نکرده، شخص قبلی(خاله شما) بعنوان بدحساب بانکی معرفی شده و از بسیاری از خدمات بانکی محروم میگردد. لذا پیشنهاد میشود با تعامل با خریدار جدید؛ به نوعی این مسئله را حل و فصل نمایید.(رجوع به اولین سوال در همین صفحه).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zahra.R موضوع سوال: اوراق قدیمی مسکن - با سلام وخسته نباشد خدمت شما اقای کمیلی.بنده 20 میلییون اوراق یک میلیونی با تاریخ صدور سال 86  و بدون تاریخ اعتبار جهت فروش دارم اما چون خودم از یکی از دوستان خرید نموده ام الان نمیدانم برای فروش به چه صورت باید اقدام نمایم در ضمن این اوراق برای بانک مسکن شعبه استان گلستان میباشد نهایت سپاس را در صورت پاسخگویی شما را دارم.سپاس

پاسخ: اوراق قدیمی بانک مسکن(یعنی اوراقی که از طریق فرابورس خرید و فروش نمیشد) همگی دارای تاریخ اعتبار بوده و حدس بنده اینست که تاریخ اعتبار اوراق شما پایان یافته باشد. برای بررسی این موضوع پیشنهاد میشود هرچه زودتر به شعبه خود مراجعه نمایید.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mojtaba.M موضوع سوال: اقساط وام مسکن - با سلام وخسته نباشد. بنده با استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن یک وام 20 میلیون تومانی با بازپرداخت 12 ساله دریافت کردم. مبلغ هر قسط 300900 تومان می باشد. سوالی که بنده از حضرتعالی دارم اینه که چه بخشی از مبلغ هر قسط سود و چه بخشی مربوط به اصل وام است؟ چون آنطور که رییس شعبه می گفت در سالهای اول بیشتر سود است تا اصل وام. آیا فرمول خاصی دارد و می توان فهمید که در سال اول از این 300 تومان چقدر سود است و در سالهای بعد به همین ترتیب؟ ممنون از راهنمایی های حضرتعالی.

پاسخ: با توجه به اینکه نوع قسط بندی و نرخ وام خود را مشخص ننموده‌اید پاسخ دقیق ممکن نمیباشد اما جهت اطلاع شما، خدمتتان عرض شود که در هنگام پرداخت تسهیلات(آخرین مرحله) چاپ تفکیک سود از کامپیوتر اخذ و در پرونده شما بایگانی میشود. در این قسمت مشخص میشود که اصل این وام چقدر و سود آن چقدر میباشد. همچنین از مبلغی که شما بعنوان قسط میپردازید چه مقدار آن از اصل قسط کسر شده و چه مقدار از سود آن کم میشود. که این تفکیک اصل و سود، سال به سال تغییر کرده و همانطور که شما فرمودید در سالهای ابتدایی معمولا بیشتر سود را پرداخت میکنید.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alireza.Y موضوع سوال: تسهیلات ساخت - با سلام وام خرید و وام ساخت چه تفاوتی دارند و در مورد ساخت چگونه پرداخت میشود؟ آیا امکان خرید اوراق به اندازه 30 میلیون وجود دارد؟ لطفا در مورد این نوع وام ساخت و استفاده از اوراق توضیحاتی رو بفرمایید. قبلا از وقتی که برای پاسخ می گذارید سپاسگزارم.

پاسخ: وام خرید تا سقف 20م تومان و صرفا برای خرید واحد مسکونی تعلق میگیرد اما وام ساخت به واحد یا واحدهای در حال ساخت پس از پایان سفتکاری و تا سقف 30م تومان(باسپرده) و 20م تومان(با اوراق) برای هر واحد پرداخت میگردد. شرایط دریافت اوراق نیز به تفصیل در قسمت مربوطه به آدرس http://hoseinonline.mihanblog.com/post/15  پاسخ داده شده است.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
محمد- موضوع سوال: وام اوراق - با سلام.آیا به مسکنی که وام 20 میلیونی دارد اوراق 20 میلیونی تعلق میگیرد؟

پاسخ: وام اوراق نیز جزء تسهیلات خرید یا ساخت بوده که برروی هر پلاک فقط یکبار قابل پرداخت بوده و بصورت توامان نمیتوان از دو نوع تسهیلات برروی یک واحد(پلاک) استفاده نمود.(بجز در حالت خاصی از ساخت که در پاسخ یکنفر از عزیزان به آن اشاره شد و نیز در حالتی که از اوراق برای جعاله تا سقف مقرر-فعلا 5م تومان- استفاده میگردد.)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mehdi.P: سوال در مورد حساب مسکن جوانان:باعرض سلام -دوسوال میخواستم ازمحضرتان بکنم اول اینکه بای دریافت وام مسکن جوانان حداکثر مسکن باید  چند ساله باشد. دوم اینکه اگرتاریخ دریافت جواز ساخت ملاک عمر ساختمان باشد مدت زمانی که برای ساخت طی میشود جزء عمر ساختمان میباشد بعبارتی اگر کل مراحل ساخت واخذ پایان کار 2سال طول بکشد برای دریافت وام ساختمان دوسال محسوب میشود؟

پاسخ: تفاوت مسکن جوانان با حساب معمولی پس انداز مسکن؛ در نوع سپرده گذاری( خُرد-خُرد) و نرخ سود و مدت قسط بندیها میباشد اما در قسمت مربوط به شرایط ملک، تابع شرایط کلی بانک مسکن میباشد( این مطلب را بخوانید http://hoseinonline.mihanblog.com/post/113 ) . در مورد سوال دومتان هم پاسخ اینست که عمر ساختمان از هنگام دریافت پروانه اولیه سنجیده میشود.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
شاعری: موضوع؛دریافت وام پس از تنظیم سند- سلام آقای کمیلی.سوالی در مورد وام اوراق دارم (یک واحد مسکونی را 6 ماه خریداری کرده ام و با خریدار تسویه نموده ام اکنون می توانم از این وام استفاده کنم)؟با تشکر

پاسخ: متاسفانه خیر. زیرا وام مسکن (که بصورت چک بانکی به فروشنده پرداخت میشود) همزمان با خریدو‌فروش ملک و در محضری که بانک، پیش‌نویس قرارداد را به آنجا ارسال نموده؛ قابل پرداخت است. در حال حاضر شما فقط میتوانید با خرید اوراق مسکن تا سقف 5میلیون تومان از تسهیلات جعاله بهره مند شوید.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bita f - موضوع سوال: تنظیم سند قبل از اعلام بانک - با سلام و خسته نباشید . من یک سوال دارم  لطفا من را راهنمائی کنید .من میخواستم وام مسکن که 5 سال پیش گرفتم را روی ملک جدید که خریدم و شرایط وام را دارد ، انتقال بدم .قبل از خرید ملک جدید به همون شعبه که وام گرفته بودم رفتم و مسئول اونجا گفت میتونی فک وام کنی ملک را و بعد سند جدید را بیاری و ما وام شما را به ملک جدید انتقال میدیم .ولی متاسفانه نگفت که ملک جدید را نباید به نام بزنی .منم که اطلاع نداشتم چون مجبور بودم سریع پول به فروشنده بدم از جائی قرض گرفتم و ملک را بنام زدم .حالا که مراجعه کردم میگن که چون ملک جدید دیگه بنام شما شده امکان انتقال نیست .و من دچار مشکل شدم .میشه من را راهنمائی کنید ؟

پاسخ: پس از سوال از همکاران اعتبارات مدیریت؛ پاسخ شما بدینصورت میباشد که اگر فک رهن ملک قبلی بدون تسویه وام صورت گرفته(تعویض وثیقه غیر همزمان)؛ با توجه به تاریخ ثبت شده در درخواست قبلی مبنی بر تعویض ملک (که قبل از صدور سند جدید میباشد)، شعبه میتواند درخواست فعلی شما مبنی بر ترهین ملک خریداری شده جدید را به مدیریت مربوطه جهت کسب تکلیف(و احیانا دریافت مجوز) ارسال نماید.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
heydar.V : موضوع؛تصفیه وام: با سلام خدمت شما.من وبلاگ شما رو دیدم خیلی مفید بود.یک سوال از خدمتتان داشتم اگه میشه لطف کنید راهنمایی کنید. من یک وام 20 میلیونی سه سال پیش از بانک مسکن گرفتم. و مدت سه سال است که ماهیانه 240 هزار تومان قسط ان را می پردازم.
حالا حدود 10 میلیون تومان پول دارم که میخوام قسمتی از وام را تسویه کنم. ایا اگر 10 میلیون تومان را بپردازم از سود ان یا مبلغ قسط ها یا تعداد قسط ها چیزی کم می شود یا خیر.با تشکر

پاسخ: شما در هر موقع که بخواهید میتوانید قسمتی از وام را پرداخته و شامل یکی از مواردی که ذکر نمودید همچون کاهش تعداد اقساط؛ کاهش مبلغ اقساط؛ جایزه خوش حسابی و... گردید امــــا بنده چنین توصیه‌ای به شما نمیکنم. بهتر است با پولی که در اختیار دارید سپرده ای سوددار افتتاح نموده تا ضمن واریز سود آن به حساب اقساط خود؛ اصل این مبلغ نیز برای شما حفظ گردد.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Neda.S : موضوع؛آزمون استخدامی بانک- سلام.من لیسانس حسابداری دارم و در آزمون های استخدامی زیادی شركت كردم ولی در هیچ كدام حتی مرحله اول هم قبول نشدم. فكر كنم ركوردار شركت در ازمون استخدامی باشم آرزوم اینه كه بالاخره در یكی از این آزمون ها قبول بشوم هیچ امتیازی هم ندارم كه بهم كمك كنه.تو رو خدا بگین چه منابعی برا بانك مسكن بخونم بهتره.خدا ایشااله خیرتون بده

پاسخ: در پاسخ به سوال سرکارعالی باید عرض کنم که بنده شخصا جهت استخدام؛ نه مطالعه آنچنانی داشتم و نه و رابطه وآشنایی. یکی از فاکتورهای مهم در راستای قبولی در آزمونهای استخدامی؛ علاوه بر اطلاعات رشته مورد سنجش، داشتن اطلاعات عمومی نسبتا بالا(از مسائل مختلف جامعه) و نیز داشتن اعتماد به نفس و عدم استرس میباشد.
شما برای آگاهی از سوالات ادوار گذشته میتوانید به کتابهایی که در زمینه استخدامی منتشر گردیده مراجعه و با نحوه طراحی سوالات آشنا شوید.
همچنین مراجعه حضوری به شعب بانک و سوال از همکاران جدید الاستخدام؛ میتواند در زمینه آشنایی با سوالات به شما یاری رساند.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
mansour.a‏ - سوال در مورد اوراق حق‌تقدم بانک مسکن- سلام و ممنون از وبلاگ مفید و آموزندتون، نکات مهم و خوبی توش هست.یک برداشتی از حرفاتون در مورد اوراق مشارکت بانک مسکن دارم و اون اینه که من میتونم برای ساخت به تعداد واحدهای ساختمان از این اوراق استفاده کنم یعنی اگر یک ساختمان 4 واحدی بسازم میتونم از 4 وام 20 ملیونی استفاده کنم و اگر 6 تا واحد 6 وام 20 ملیونی و کلا نسبت به واحدها از وام 20 ملیونی استفاده کنم. آیا این درسته؟ اینو بخاطر این میپرسم که تا اونجایی که من تو وبلاگتون گشتم هیچ جا به صراحت اینو نگفتید و فقط گفتید سقف 20 میلیون هست و شرطی بر این اساس نیست که کسی که از این وام استفاده کرده دیگه نمیتونه استفاده کنه.و یک سوال اینکه اگه 4 وام 20 میلیونی برای 4 واحد بگیرم این 4تا رو همرو بعد سفت کاری بهم میدن؟ یا مرحله ای؟ توضیح بدید ممنون.
و آیا اگه سند خانه به نام یکنفر باشد و نفر دیگری خریدار وامها باشد (مثلا دو برادر)  مشکلی در هنگام استفاده وجود ندارد؟
و یک سوال دیگر که این تاریخی که روی اوراق هست به چه صورت است و به چه معناست؟ مثلا شهریور 92 یا خرداد 91
میدونم سرتون شلوغه ولی به راهنماییتون نیاز دارم و امیدوارم شما حداقل تمام چم و خم این وامهارو بهم یاد بدید. چون روسای بانکها که با دیدن یک جوان که برای وام گرفتن به شعبشون رفته احساس سرکار بودن بهشون دست میده و فقط می خوان اونو از سرشون باز کنن و دستو پا شکسته جواب میدن. پس فعلا امیدم شمایید. با تشکر


پاسخ: 1- اوراق مشارکت با اوراق حق تقدم متفاوت است. اوراق مشارکت همانهایی هستند که هرچند وقت یکبار از سوی وزارتخانه‌ها یا نهادها منتشر شده و یه آنها سود تعلق میگیرد. اما اوراق حق‌تقدم بانک مسکن به نوعی امتیاز وام محسوب میشود که قابل خرید و فروش از طریق فرابورس میباشد.
2- برای هرواحد تا سقف 20 میلیون تومان میتوانید وام اوراق(بدون سپرده) دریافت کنید مثلا برای 4واحد، 80 میلیون تومان - البته بعد از سفتکاری.
3- وام را باید کسی دریافت کند که مالک زمین میباشد. اما پس از ساخت و در هنگام فروش میتواند آنها را به دیگران منتقل نماید.
4- از تاریخ مندرج بر روی اوراق تا دوسال فرصت دارید که از وام آنها استفاده نمایید.
5- همکاران بنده تا حد امکان سعی در رفع مشکل خانه‌دار شدن هموطنان عزیز را دارند و به این فعالیت خود نیز میبالند. اما در هر حال امیدواریم که مشکلات مطرح شده با سعه‌صدر برطرف گردد. یکی از اهداف راه‌اندازی این وبلاگ نیز پاسخگویی به شما هموطنان عزیزم میباشد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
m.sahraei2009 - موضوع سوال: فروش ملک وام‌دار بصورت وکالت - با سلام و عرض خسته نباشید. بنده 4 سال پیش یک باب خانه با وام مسکن خریداری کرده ام ولی دوسال پیش خانه مذکور را به فرد دیگری فروختم ولی این فردا از واریز اقساط وام مسکن امتناع می ورزد و گواهی کسر حقوق بنده بابت ضمانت وام در بانک هستش. چرا بانک خانه مذکور به مزایده نمی گذارد لطفا مرا راهنمایی فرمائید.

پاسخ: در فرایند وصول اقساط معوقه؛ مرحله اجرائیه(مزایده ملک) آخرین مرحله بوده که به نسبت کل وامهای معوقه، معمولا بسیار بندرت اتفاق می‌افتد. مراحل قبل از اجرائیه شامل تماس کتبی یا تلفنی، اخطار، و کسر اقساط معوقه از حقوق متعهدین و ضامنین میباشد. شاید در نهایت برای شما که مدارک کافی در اختیار دارید که ملک را به فروش رسانده اید مشکلی پیش نیاید اما بعلت اینکه وام مربوطه همچنان به نام شما میباشد؛ شما هستید که بعنوان بدحساب بانکی به بانک مرکزی معرفی شده و از برخی خدمات بانکی محروم خواهید شد که همین مورد؛ یکی از عواقب خرید و فروشهای وکالتی میباشد که بارها نسبت به آن تذکر داده شده  و سوالات مشابهی نیز در اینجا مطرح گردیده است.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- موضوع سوال: قسط بندی وام مشارکت - آقای کمیلی سلام.ممنون از وبلاگ خوبتان.سوالی دارم که امیدوارم با راهنمایی دقیق شما جواب مشکل 12 واحد را بدست بیاورم:  یکسال پیش واحدی را خریداری کردم البته به قیمت روز و تمام پول آن را بجز13 میلیون تومان که وام بانک مسکن رت روی هر واحد گداشته بود پرداخت کردم و فروشنده موطف شد به تنظیم سند در تاریخ مشخص که در مراحل مختلف نتوانست به تعهدات خود عمل کند همچنین مراحل ساخت ساختمان را پس از دریافت پول از خریداران با سهل انگاری به اتمام رساند. بعد از مدتی مدعی شد که مبلغ 13 میلیون مورد توافق به 15/5 میلیون ارتقا پیدا کرده ولی همچنان سند های وی حاضر نبود! من با مراجعه به بانک مسکن مورد نظر در مورد چگونگی این وام سوال کردم و آنها گفتند که با ما طرف حساب نیستند و مالک ساختمان یعنی فروشنده ملزم به تسویه سود و جرایم است و تا رضایت خریداران را جلب ننماید ریالی به نام خریداران از طرف یانک منظور نخواهد شد . در ضمن آنها گفتند که سررسید وام در شرف نزدیکی است و فروشنده همچنان به بانک مراجعه نکرده. حال حدود 15 روز است که سند ایشان آماده شده و مدعی است که ما باید مبلغ 2/5 میلیون سود + 1/6 میلیون جریمه تاخیر مضاعف بر 13 میلیون به بانک پرداخت کنیم!!! در صورتی که ایشان از تسهیلات وام جهت ساخت زمین خالیشان استفاده کردند ولی واحد ها را به قیمت روز به ما فروختند و در زمان تنظیم قرارداد ادعا کردند که 13 میلیون تومان وام مسکن دارد که از اصل مبلغ کم شد. با توجه به اینکه ما بعلت عدم داشتن سند در دستمان و متعاقبا طرف حساب شدن با بانک دفترچه ای دریافت ننموده ایم که اقساط را قسط بندی شده پرداخت کنیم و همچنین به علت عدم انجام تعهدات فروشنده به بانک در سررسید مقرر و پرداخت سود وام ساختش همچنین به این علت متعهد به پرداخت جریمه نیز گزدیده است تکلیف ما در این میان چیست؟ فروشنده تهدید میکند که نه به تعهدات نیمه کاره ساختمان عمل میکند و نه به پرداخت سود و جرایم بانک! و اگر هم ما گردن ننهیم اقدام به تنطیم سند نمیکند و مابغی جرایم نیز به عهده ما میباشد ! آیا باید از ایشان شکایت کنیم یا مجددا به بانک مراجعه کنیم؟ خواهشمند ام در اولین فرصت جواب را به ایمیل من ارسال نمایید

پاسخ: در پاسخ به سوال جنابعالی به عرض میرساند که معمولا سازندگان مجتمعهای مسکونی وام دار بدینصورت عمل میکنند:
1- جهت ساخت از هیچ وامی استفاده ننموده و صرفا در هنگام فروش واحدهای ساخته شده، جهت مقبولیت بیشتر برروی آنها وامهای مشخصی را قرار داده و به خریداران واگذار مینمایند.
2- جهت ساخت از وام مسکن استفاده نموده و طبق مبایعه نامه (قولنامه) مقدار مشخصی از وام را برروی هر واحد قرار داده و به خریدار منتقل مینمایند. که در اینصورت و مانند حالتی که شما ذکر نمودید اتفاق خواهد افتاد. حال اگر در مبایعه نامه به صراحت، مبلغ وام قید شده باشد سازنده ملزم است که سود و جریمه دوران مشارکت را شخصا تصفیه نموده و اصل وام ذکرشده را فروش اقساطی نماید. اما اگر این صراحت وجود نداشته و در تاریخ تنظیم مبایعه نامه ذکر شده باشد که فلان قدر وام جهت ساخت اخذ شده است در اینصورت فروشنده میتواند ادعا داشته باشد که قبلا خریدار را در جریان دریافت وام قرار داده و لذا وی (خریدار) ملزم به تصفیه سود و جریمه دوران مشارکت (ساخت) گردد. البته حتی اگر شما شامل حالت دوم نیز گردید باز هم میتوانید نسبت به عدم سرعت کار فروشنده و در نتیجه تعلق جریمه به وام دریافتی ، اشکال وارد نموده و اعتراض نمایید.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
vahid_1359 - موضوع سوال: فک رهن ملک وام‌دار - باسلام. من یه وام اوراق خریدمسکن و یک وام مسکن گرفتم. وام مسکن ابان 90 مبلغ 18میلیون قسط 313600 وام اوراق 20 میلیونی هم اقساط 302 هزارتومانی.اولی رو تاحالا 19 تاقسط دادم دومی که اوراق باشه رو 6تا قسط. میخوام حدود18 تا 20 میلیون جور کنم و وام اوراق رو تسویه کنم. به نظر شما کاردرستی میکنم و چقدر باید پرداخت کنم یا وام مسکن اولی رو تسویه کنم .خیلی ممنون میشم که جواب رو برایم ایمیل کنید

پاسخ: همانطور که به سایر دوستانی که این سوال را پرسیده بودند نیز پاسخ داده‌ام بنده اینکار(تسویه کامل وام دریافتی) را به صلاح شما نمیدانم. به دو دلیل: اول اینکه شما وقت و هزینه بسیاری را صرف نموده اید تا این وامها را دریافت نمایید و دوم اینکه پولی که در اختیار شما باشد و در جای دیگری سرمایه گذاری گردد بسیار ارزش افزوده بیشتری خواهد داشت تا اینکه شما بخواهید این مبلغ را یکجا با بانک تسویه نموده و در اصطلاح خود را از شر اقساط راحت نمایید.اگر هم نیاز دارید که ملک خود را از رهن بانک خارج کرده اما همچنان به پرداخت اقساط ادامه دهید(فک رهن بدون تسویه وام) این امکان نیز وجود دارد و میتوانید شرایط مربوطه را (با توجه به تعداد اقساط پرداختی) از شعبه خود سوال نمایید.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
حامد.ن - موضوع سوال: رهن مازاد مسکن مهر - جناب آقای کمیلی با عرض سلام ،سوالی داشتم در مورد سند خونم که بخاطر وام19میلیونی مهردر رهن بانک مسکنه و الان می خوام یه وام از بانک ملت بردارم که نیاز به سند دارم.سوالم اینه :آیا میشه سند تا سقف وام وسودش در رهن بانک مسکن باشه وبقیه ارزش خونه رو ببرم بانک ملت واسه اون یکی وام توی رهن بانک بزارم.اگه امکان و وقتشو دارین جوابشو واسم میل کنین.باتشکر فراوان

پاسخ:  آقای علی در قسمت نظرات انتهای مطلب نیز سوال مشابه شما را مطرح نموده‌اند که پاسخ آن نیز به این صورت است که درحال حاضر، ترهین مازاد ملکی که دارای وام مسکن مهر است امکان پذیر نمیباشد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
هوشنگ.س - موضوع سوال: خرید ملک بدون پروانه - سلام من دارم یک واحد ساختمان ویلایی میخرم که پروانه ساخت نداره اما گواهی استحکام بنا و سند شش دانگ دارد آیا با این شرایط تسهیلات اوراق می تونم بگیرم ؟ لطفا راهنمایی کنید باتشکر از شما.

پاسخ:  در صورت نداشتن پروانه ساخت و در صورت ارائه پایانکار؛ فقط ملکهای مسکونی 3واحد و بیشتر میتوانند با دارا بودن شرایط خاص از وام مسکن استفاده نمایند ولی پرداخت تسهیلات خرید به ساختمانهای یک یا دو واحدی که بدون پروانه ساخته شده اند امکان پذیر نمیباشد.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*** اگر مطلب ارائه شده در اینجا برای شما مفید بود با کلیک بر روی +1 و دادن امتیاز در گوگل، آنرا به دیگران نیز معرفی نمایید.

سایر سوالات نیز به مرور در همین قسمت قرار خواهد گرفت.....
 * از همکاران گرامی خواهشمند است درصورتیکه نسبت به پرسش و پاسخی خاص توضیح تکمیلی دارند حتماً به اطلاع بنده برسانند.


لینکهای مرتبط:                                 

1-
حساب ممتاز(اوراق)
2- حساب مسکن جوانان
3- حساب پس‌انداز مسکن
4- نحوه قسط‌بندی تسهیلات مسکن
5- نحوه پرداخت تسهیلات بدون سپرده گذاری(خرید اوراق)


آدرس ایمیل: hoseinkom@gmail.com
الف- از فرم پایین وبلاگ نیز میتوانید استفاده کنید.
ب- از قسمت نظرات پایین هر مطلب نیز میتوانید استفاده کنید.
ج- در قسمت "نظرات" این مطلب سوال و پیشنهاد خود را مطرح نمایید.

طبقه بندی: مطالب بانکی و اقتصادی، 
ارسال توسط حسین كمیلی
جدیدترین اخبار بانک مسکن :                          
>> معرفی خدمات جدید موبایل بانک مسکن(شبا-بارکد و...) +لینک دانلود  - اطلاعات بیشتر در اینجــا
>>
معرفی همبانک مسکن-متصدی خدمات متنوع بانکی در دستان شما!! - اطلاعات بیشتر در اینجــا
>
> افزایش سقف تراكنش‌های مالی از درگاه‌های الكترونیك بانك مسكن-اطلاعات بیشتر در اینجــا
>> شرایط جدید ملک خریداری‌شده جهت دریافت وام خریدمسکن - اطلاعات بیشتر در اینجــــــا
>
> نرم افزار‌جدید موبایل‌بانک مسکن مبتنی بر سیستم‌عامل IOS-اطلاعات بیشتر در اینجــا
>> امكان ارسال پایا و ساتنا از طریق خودپردازهای بانك مسكن- اطلاعات بیشتر در اینجــا
>> برداشت وجه بدون کارت از خودپردازهای بانک مسکن!!! - اطلاعات بیشتر در اینجــــا
>
> آشنایی با سیستم پرداخت الکترونیکی عوارض - اطلاعات بیشتر در اینجــــــــــا


:. خدمات مشتریان بانک مسکن با شماره تماس66723015-021 پاسخگوی سوالات شما عزیزان
      در حوزه
خدمات بانکداری الکترونیک می باشد.
:. همچنین برای طرح سوالات خود در زمینه وام و تسهیلات بصورت تلفنی با شماره 61088-021
      دایره ارتباط با مشتریان بانک مسکن تماس حاصل نمایید.

:. بنده نیز در همین وبلاگ تا حد امکان پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهم بود . شما میتوانید سوالات خود را در این لینک ثبت نمایید:   http://hoseinonline.mihanblog.com/post/237 

در این وبلاگ
در كل اینترنت

نمایش نظرات 1 تا 30

کمک به کودکان عزیز سرطانی

ساعت اختصاصی وبلاگ


امروز :
اطلاع‌رسانی صوتی-تصویری
در وبلاگ حسین کمیلی

ادامه اطلاع رسانی بصورت ویدوئو-کلیپ
در پایین همین ستون
مطالب متنوع
موضوعات
آرشیو مطالب
امکانات جانبی(1)
اخبار گوناگون

امکانات جانبی (2)
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 • پراکندگی جغرافیاییِ بازدیدکنندگان این وبلاگ
 • free counters Search Engine Submission - AddMe
  استــخدام

  آگهـــــــــی
  ادامه اطلاع‌رسانی صوتی-تصویری
  در وبلاگ حسین کمیلی


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic